Siparis Telefon:


0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

ALIŞVERİŞ SEPETİ
0 ürün var.
 

İngilizce Çalışmaları

 

İNGİLİZCE ÇALIŞMALARI

 

 

Paralel okuma yöntemi ile İngilizce'den çevrilmiş bir kitabı orijinal metni ile karşılaştırarak İngilizce'mizi ilerletebiliriz. İngilizce kitapları, Türkçe'si ile cümle cümle, paragraf paragraf karşılıklı okuyabilirsiniz. 

a. Hızlı okuma, bugün batıda çok ilgi gören bir yöntemdir. Daha hızlı okumak ve daha iyi anlamak, bu konuda sistemli bir çalışma yapmakla mümkündür. Bugün bilim adamları daha hızlı, ancak sistemli bir okuma alışkanlığı ile anlama oranı arasında olumlu bir bağlantı olduğunu saptamışlardır. Bu konuda bilgi veren çeşitli kaynaklar vardır. Kitaplarımızda hızlı okuma alıştırmaları sıkça yapılacaktır. Bunun sonucunda kendinizde ilerleme kaydettiğinizi gözlemleyeceksiniz. 

b. Birçok öğrenci, İngilizce radyo yayınlarını dinlediği zaman ya da İngilizce film seyrettiğinde hiçbir şey anlamadığını söylemektedir. Ancak, yılmamak ve ısrarla dinlemeyi sürdürmek tek yoldur. Bir süre sonra size tanıdık gelen sözcüklere daha sık rastladığınızı ve dinlediklerinizin artık bir anlam taşıdığını sevinçle göreceksiniz. 

c. İngilizce sözlü filmlerde konuşan oyuncuların yüz ifadelerini ve ağız hareketlerini izleyerek ve bütün dikkatinizi bu kimselerin dili nasıl kullandıklarına vererek film izleme yoluyla İngilizce'nizi ilerletebilirsiniz. 

d. Akıcı, duru ve rahat konuşmak hepimizin edinebileceği bir alışkanlıktır. İngilizce'sini beğendiğiniz bir konuşmacının banttaki sesi ile kendi İngilizce söyleşimizi karşılaştırabiliriz. Her iki sesin banttan art arda dinlenilmesi, yanılgılarımızın ortaya çıkması açısından yararlı olacaktır. Önce örnek alınan kimsenin sesini duyup ardından da kendi sesinizi kaydederseniz, ikisini birlikte dinleyebilirsiniz. Bunu, ses ve okuyuşunuzun kalitesinden memnun kalıncaya kadar sürdürebilirsiniz.Ayrıca İngilizce konuşurken hata yapmaktan korkmamanız gerekir.O korku oldukça konuşamaz ve yeterli pratik yapamazsınız. Hata yaptıktan sonra doğrusunu kullanacak ve ilerleme kaydedeceksiniz.Unutmayınız ki kimse mükemmel değildir. 

e. Yazarak İngilizce'nizi ilerletmek için, önce basit cümlelerle yazmaya başlayınız. Kendinizle ilgili, çevrenizle ilgili, başınızdan geçen olaylarla ilgili küçük paragraflar, mektuplar, anılar yazmaya çalışmak, sonunda bunları bilen birisine düzelttirmek için göstermeniz sizin için çok yararlı olacaktır. Sınıfta verilen yazma alıştırmalarına ilaveten, kendiniz de benzer çalışmalar yapıp yazmayı geliştirebilirsiniz. İlk kez rastladığınız ve beğendiğiniz sözcükleri, deyişleri, ilginizi çeken cümleleri, hatta paragrafları bir kağıda, kartlara yazarak ya da özel not defterinizde saklayabilirsiniz. Bu güzel alışkanlık size daha sonra bu sözleri ve deyişleri kendi konuşmalarınızda ve yazılarınızda kullanmak istediğinizde çok yararlı olacaktır. 

f. Çeviri yaparak İngilizce'nizi ilerletmek, iyi bir çeviri yapabilmek demek , bazı kimselerin denedikleri ve kısa zamanda umutsuzluğa kapıldıkları gibi ilk kez elimize aldığımız bir yazıyı hemen sözcük sözcük öteki dile çevirmeye başlamak demek değildir. Çeviride iyi sonuç alabilmek için ilk yapılacak iş , çevrilecek metni en az bir-iki kez dikkatlice okuyup konuyu öğrenmektir. Çevrilecek konuyu önceden tanımak ve ayrıntılar hakkında bilgi edinmek, sağlıklı bir çeviri için çok yararlıdır. İyi bir çeviri yapabilmek demek, iyi anlayabilmek ve anladığınızı öteki dilde iyi anlatabilmek demektir. Bizim çalışmalarımız çeviri yeteneğini geliştirme merkezli değildir. Her öğrendiğiniz kelime veya cümlenin tam Türkçe anlamını çıkarmaya ve öğrenmeye çalışmayınız. Böyle bir alışkanlık sizin İngilizce düşünmenize ve konuşmanıza gem vurur. Burada bahsedilen çeviriden amaç, kelime-kelime veya cümle-cümle çeviri değildir. İyi bir çeviri, elde edilen lisan birikimine dayanır. Eğer siz İngilizce'yi İngilizce olarak öğrenirseniz, İngilizce'nizi çok iyi duruma getirirseniz, bu sizin duyduğunuz ve okuduğunuz pasajları rahatlıkla çevirebileceğiniz anlamına gelir. Usta çevirmenlerin bir dilden öbür dile kelime kelime her şeyi aynen çevirmediklerini, ancak bir çok durumda cümlenin genel anlamını düzgün ve kolay anlaşılır bir anlatımla öteki dile aktardıklarını gözlemekteyiz. 

İngilizce çalışmaları, İngilizce çalışma kitapları 


Facebook'ta Payla